Wiele amatorów broni, w pewnym momencie zwróci swoją uwagę na broń czarnoprochową, uznając, że jej posiadanie jest łatwiejsze pod kątem prawnym niż posiadanie broni innego typu. I po części będą mieli rację. Jednak posiadając czarnoprochowca musisz znać przepisy dotyczące jej legalności, sposobów używania, przechowywania czy konserwacji. Dziś przedstawimy nieco tych zagadnień.
Czym jest broń czarnoprochowa
Broń czarnoprochowa to rodzaj broni palnej, która została wytworzona przed 1885 r oraz współczesne repliki owej broni. Cechą charakterystyczną broni jest wystrzeliwanie pocisku wskutek gwałtownego spalenia czarnego prochu, służącego do jej załadowania. Broń ładowania jest od przodu, kolejno prochem, pociskiem oraz elementem uszczelniającym. Posiada gładką lufę, co ułatwia przepchnięcie pocisku i ogranicza ryzyko jego odkształcenia. Wczesne modele posiadały także lufę gwintowaną i służyły do polowań oraz strzelcom wyborowym. Niektóre bronie czarnoprochowe posiadały możliwość ładowania od tyłu, przy jednoczesnej lufie gwintowanej. Takie modele cieszyły się większą celnością. We wczesnych modelach broni proch odpalany był przez tlący się lont, umieszczany w otworze lufy. W okresie późniejszym stosowano różne typy mechanizmów, odpalających ładunek poprzez pociągnięcie spustu (były to m.in. zamek iglicowy, kapiszonowy, skałkowy, lontowy i kołowy). Broń czarnoprochowa wykorzystywała wcześniej tzw. amunicję scaloną (z zapłonem bocznym lub centralnym) w papierowych glizach lub łuskach. Dziś strzela się z niej kulami, śrutem oraz pociskami niekulistymi.
Każda broń czarnoprochowa może występować w czterech głównych rodzajach: pistoletów czarnoprochowych, rewolwerów czarnoprochowych, karabinach czarnoprochowych oraz strzelbach czarnoprochowych.
Przechowywanie, konserwacja, akcesoria
Broń czarnoprochową, jak każdą broń, należy chronić przed osobami wrażliwymi czy niepowołanym np. dziećmi. Mimo tego, że czarnoprochowca nie trzeba trzymać w szafie pancernej lub sejfie, warto pamiętać o ogólnych zasadach bezpieczeństwa. Broń czarnoprochową przechowujemy rozładowaną. Szczególną uwagą powinniśmy otoczyć proch do broni, który powinien być chowany w szczelnych pojemnikach, daleko od źródeł ciepła, aby nie doszło do jego samozapłonu.
Z broni czarrnoprochowej można korzystać jedynie na strzelnicy. Przed udaniem się do niej, warto przygotować broń, poprzez wytarcie jej ze smaru oraz przygotowaniem dodatkowych fiolek z prochem i przybitką. Na samej strzelnicy przestrzegamy ogólnych zasad bezpieczeństwa i regulaminu. Konserwacja broni czarnoprochowej po strzelaniu nie odbiega zbytnio standardem od zachowania się w przypadku innych broni palnych. W pierwszej kolejności pryskamy broń preparatem do czyszczenia i wkładamy do pojemnika z ciepłą wodą, a następnie rozbieramy broń na części. Czyścimy każdy element broni, opłukujemy go i wycieramy szmatką. po wyschnięciu broń należy złożyć, ponownie spryskać preparatem do czyszczenia oraz schować.
Broń czarnoprochowa potrzebuje wielu dodatkowych akcesoriów, do których zaliczamy: kluczyk do kominów, kapiszony, preparaty czyszczące, wyciory do czyszczenia, prasa do ładowania, kule ołowiane, kapiszonownik listwowy, smary (do komór, kominów, bębenków i innych części), przybitka, czarny proch, miarki i fiolki na proch i przybitkę, okulary ochronne, słuchawki strzeleckie i zatyczki do uszu.
Legalność czarnoprochowca
Jeśli chodzi o legalność posiadanie broni czarnoprochowej, sprawa jest złożona. Zgodnie z Ustawą o Broni i Amunicji posiadanie i korzystanie z broni czarnoprochowej nie wymaga pozwolenia na broń. Wystarczy jedynie mieć ukończone 18 lat i legalnie można ją posiadać oraz korzystać z niej – jedynie na strzelnicy. Pozwolenia nie wymaga też posiadanie prochu do broni. Jednak sprawa komplikuje się, gdy chcemy taki proch zakupić. W takim wypadku bowiem musimy posiadać Europejską Kartę Broni, bo tylko na podstawie tego dokumentu (lub pozwolenia na broń nomen omen) jesteśmy w stanie kupić proch. Karta pozwala nam dodatkowo na wywożenie broni poza granice kraju.
Należy pamiętać, że zgodnie z prawem, możemy nosić załadowaną broń czarnoprochową przy sobie, jednak jest to zachowanie wysoce ryzykowne. Podobnie jak strzelanie z broni poza strzelnicą np. we własnym ogródku. Ponadto, jak każda broń palna, w której podczas wystrzału dochodzi do reakcji chemicznej, strzał z czarnoprochowca może okazać się śmiertelny. Zasięg przykładowego rewolweru czarnoprochowego wynosi 50m, jednak nawet oddając strzał z odległości większej, możemy zabić.
Broń czarnoprochową najlepiej kupować w specjalnych sklepach, gdzie mamy pewność co do ich stanu oraz legalności. Ceny czarnoprochowców, w zależności od rodzaju wahają się między 600zł (pistolety) a 3000zł (strzelby). Niezależnie jednak od rodzaju, pamiętajmy, że broń czarnoprochowa to nadal broń palna, którą możemy skrzywdzić inne osoby, w przypadku niewłaściwego jej użycia. Niech was zatem nie zwiedzie pozorna łatwość jej nabycia.
A gdzie można używać broni czarnoporchowej legalnie?