Najciekawsze strzelanki 2021 – przegląd

Gry na PC są dostępne w różnych formach. Często mamy do czynienia, chociażby z grami strategicznymi, które stanowią wyzwanie dla umiejętności taktycznych gracza. Inne typy gier, jak chociażby logiczne, pociągają za sobą wykorzystanie podobnych taktyk, ale zazwyczaj wiążą się również z wyzwaniami polegającymi na upuszczaniu bloków lub przesuwaniu przedmiotów. Strzelanki (bądź też z ang. shootery) to typ gier będący podgatunkiem komputerowych gier akcji. Skoncentrowane są one zazwyczaj na oddziaływaniu gracza na jego otoczenie przy pomocy broni palnej, czasem również białej. Gracz kontroluje swoją postać i eliminuje przeciwników aż do momentu, gdy nie będą oni stanowić dla niego zagrożenia.

Strzelanki zazwyczaj występują w dwóch formach: pierwszoosobowej lub trzecioosobowej. Pierwszy typ to gatunek gier komputerowych, który w głównej mierze koncentruje się na walce z przeważającym zastosowaniem broni palnej. Ich akcja obserwowana jest z perspektywy pierwszej osoby, dzięki czemu gracz doświadcza akcji oczami głównego bohatera, który zazwyczaj widzi jedynie ręce i broń postaci. Pozostałe części ciała widoczne są jedynie na filmach objaśniających fabułę. Strzelanka trzecioosobowa, jak sama nazwa wskazuje, jest gatunkiem gier, w których akcja prezentowana jest z perspektywy osoby trzeciej. Rozgrywka w strzelankach tego typu polega głównej mierze na walce z przeciwnikiem przy użyciu broni palnej. W większości gier TPS (od ang. third-person shooter) odnaleźć można również  system osłon. Poniżej przygotowaliśmy dla Was ranking najlepszych gier FPS.

 1. Doom Eternal

Wersja Doom z roku 2016 na nowo przedstawiła nam tę przełomową strzelankę, poprzez zwiększenie ilości broni. Znajdziemy tu także więcej postaci demonów, zapierającą dech w piersiach scenografię oraz niesamowitą muzykę heavy metalową. Doom Eternal, czyli kontynuacja kultowej gry, zwiększa wrażenia o 200 procent.

W nowej wersji gry, demony najechały i podbiły Ziemię, więc postać-gracz, nazwana po prostu Doom Slayer, musi poradzić sobie z potworami, które zawładnęły planetą. Doom Eternal wprowadza więcej elementów fabularnych niż Doom 2016, takich jak, chociażby historia pochodzenia głównego bohatera strzelanki. Jednak nie to jest tutaj główną atrakcją – prawdziwą gratką jest zabijanie demonów na coraz to bardziej krwawe i brutalne sposoby.

Doom Eternal oferujący satysfakcjonujące opcje nawigacji czy liczne sekrety do odkrycia przez gracza stanowi godną kontynuację jednej z najlepszych współczesnych strzelanek.  

2. Call of Duty: Modern Warfare

Modern Warfare stanowi najlepiej udźwiękowioną grę z tej serii oraz posiada najładniejszą szatę graficzną. Gra posiada taktyczne tryby dla jednego gracza, a także solidne tryby dla wielu graczy, których oczekuje się od tytułu takiego jak Call of Duty. Twórcy jednak skutecznie usuwa wszystkie zbędne elementy. Nie oznacza to, że Modern Warfare nie posiada wielu ciekawych funkcji. Nowość w grze stanowi przede wszystkim ‘’system moralności’’, który opiera się na systemie nagród oraz ocenia zdolność gracza do prawidłowego odróżniania niewinnych ludzi od uzasadnionych zagrożeń w kampanii dla jednego gracza. Strzelanka ta stanowi wciągający i zróżnicowany multiplayer, a także ciekawą kampanię fabularną. Twórcy nie obawiają się ukazania drastycznych scen, co w dobry sposób ukazuje cechy współczesnych konfliktów zbrojnych – brak tu wyraźnego podziału na dobrą i złą stronę bitwy.

3. Counter – Strike: Global Offensive

Counter-Strike: Global Offensive (znany również jako CS: GO) od Valve stanowi jeden z najbardziej kultowych tytułów swojej generacji. CS: GO po latach zaczyna pokazywać swój wiek w niektórych obszarach, szczególnie projekt wizualny gry jest już nieco przestarzały. W ogólnym rozrachunku jednak jest to gra kultowa bogata w niesamowicie aktywną społeczność i wysoce konkurencyjną scenę e-sportową.

4. Battlefield V

Gra opracowana przez EA DICE oferuje nam niesamowity scenariusz z II wojny światowej, gdzie gracz jest dowódcą kampanii i musi poprowadzić do zwycięstwa. Mamy możliwość wyboru spośród różnych broni, pojazdów czy innych atrybutów. Dostępny jest tutaj tryb singleplayer, ale również mamy i multiplayera.

Grafika w grze stanowi jedną z najbardziej dopracowanych spośród gier występujących na rynku. Szata graficzna robi ogromne wrażenie również na doświadczonych graczach. To idealna strzelanka dla każdej osoby szukającej w tego typu rozrywkach bardzo mocnych wrażeń.

5. Halo:  Combat Evolved Anniversary

Odświeżona wersja gry Halo, czyli Halo: Combat Evolved Anniversary stanowi swoisty hołd złożony tej kultowej już strzelance. Jest to poprawiona wersja klasyka z roku 2001 i idealnie pokazuje nam, w jaki sposób powinno się naprawiać oprawę audiowizualną. Grafika gry uległa całkowitej zmianie – patrząc na nią, odnosimy wrażenie, iż  stworzono ją całkowicie od podstaw.

Halo to gra, która uchodzi za jedną z najważniejszych serii na wyłączność konsol Microsoftu. Strzelanka ta wywołuje wiele różnych emocji w świecie gier, jednak nie można zaprzeczyć, że stała się ona wielkim fenomenem i posiada spore grono wielbicieli.

6. Overwatch

Strzelanki nie zawsze muszą być tworzone w  mroczny, szorstki lub ultra realistyczny sposób. Zwariowana, kreskówkowa zabawa formą też ma swoje miejsce w świecie gier, a Overwatch firmy Blizzard Entertainment jest tego jak najlepszym przykładem.

Gra stanowi bardzo przyjemną strzelankę pierwszoosobową, na co składa się wiele czynników. Między innymi Overwatch oferuje nam ciekawych bohaterów, świetnie wykonaną grafikę czy też płynne przejścia sześćdziesiąt klatek na sekundę. Możemy również uczestniczyć w niesamowitych pojedynkach przesiąkniętych dziką satysfakcją. Dzięki ciekawym elementom Overwatch stanowi strzelankę, od której nie sposób się oderwać. Emocje i wielogodzinne zaangażowanie to coś, co ta szalona pozycja stuprocentowo nam zagwarantuje.

7. Superhot

Wielu twórców strzelanek zwykle wydaje pozycje, które utrzymują swój status quo – pewien utarty schemat jest powielany w większości strzelanek. Inaczej jest w przypadku Superhot – kreatywny zespół twórców stojący za tworzeniem gry przełamuje się, tworząc coś zupełnie innego na rynku gier. Superhot to prawdopodobnie najbardziej innowacyjna strzelanka, jaka pojawiła się od jakiegoś czasu i nie ma w tych słowach ani odrobiny przesady.

Jest to gra stworzona z perspektywy pierwszej osoby, wprowadza elementy puzzli i przedziwnie skonstruowaną meta-narrację do elementów przemocy występujących w Superhot. Na pozór FPS może wydać się graczom prostym i krótkim tytułem z dość przeciętną grafiką, ale okazuje się być jednym z tych, do których nałogowo chce się wracać po więcej i więcej wrażeń.

8. Crysis 2 Maximum Edition

Nie tylko nowe pozycje w świecie gier budzą zachwyt. Świetnym tego przykładem jest Crysis 2 Maximum Edition wydana w 2011 roku. Ponadto Crysis może stanowić świetną pozycję również dla dzieci, gdyż fabuła nie jest przepełniona brutalnymi elementami. Ta tania, ale interesująca gra posiada ciekawą linię fabularną. Opowiada o tym, jak na Ziemię przylatują kosmici z planem jej unicestwienia. Zadaniem gracza jest wcielenie się w postać bohatera, którego głównym celem jest zapanowanie nad chaosem i przywrócenie starych porządków. Prócz bycia strzelanką, gra ta oferuje elementy strategiczne, dlatego każdy znajdzie w tej pozycji coś dla siebie. Na plus działa tutaj także interesująca ścieżka dźwiękowa i wysoka jakość wykonania gry.

One Comment

  1. ziomal

    a kiedy artykuł o grach strzelankach na plejaka?

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.