Tradycyjnie sport kojarzony jest ze zdrowiem fizycznym. Każdy to wie – czy to robi, czy nie – że ćwiczenia fizyczne są niezbędne dla utrzymania dobrej kondycji.
Co więcej, w ostatnich latach kładzie się nacisk na to, że aktywność fizyczna jest również korzystna dla zdrowia psychicznego. Mimo to, pomimo licznych badań przeprowadzonych przez środowisko naukowe, które to potwierdzają, opinia publiczna nie pogodziła się jeszcze z faktem, że sport sprzyja zdrowiu psychicznemu.
Sport nie tylko pomaga w leczeniu niektórych chorób psychicznych, ale także pomaga im zapobiegać. Związek pomiędzy sportem a umysłem jest udowodniony. Umiejętności poznawcze, takie jak koncentracja, zdolność do rozwiązywania problemów lub podejmowania decyzji, zarządzanie emocjami lub kontrola stresu mogą być rozwijane poprzez sport.
Powiązany temat: Jak się przygotować mentalnie do uprawiania sportu?
Psychologia w sporcie
Uprawianie sportu może jednak stać się problemem dla naszego umysłu. Częściej występuje to u sportowców elitarnych, poddanych presji wysokiej konkurencji, ale może również wystąpić na poziomie amatorskim.
Stawianie nierealistycznych celów, obsesja, lub brak umiejętności radzenia sobie ze słabymi wynikami może wywołać uczucie frustracji, które jest bardzo szkodliwe dla naszego zdrowia psychicznego. Dlatego właśnie psychologia w sporcie jest bardzo ważna.
Coraz częściej czołowi sportowcy współpracują z psychologami, zarówno w życiu zawodowym, jak i osobistym. Czas pokazał, że nie dbanie o psychikę sportowców, nie dawanie im narzędzi do radzenia sobie w sytuacjach wyjątkowych, na które mogą nie być psychicznie przygotowani, ma swoją cenę i to bardzo wysoką. Stosunkowo niedawno na światło dzienne wyszedł przypadek piłkarza Andrésa Iniesty, który otwarcie mówił o swojej depresji i o tym, jak pokonał ją dzięki profesjonalnej pomocy.
Tego rodzaju świadectwa są bardzo cenne, ponieważ nadal istnieje duża stygmatyzacja związana z szukaniem pomocy psychologicznej, zwłaszcza wśród niektórych elit świata sportu.
Zostało udowodnione, że psychologia jest kluczem do wyników sportowych. Umysł przygotowany do rywalizacji, z jej wzlotami i upadkami, jest równie ważny jak trening fizyczny czy strategia. Dobitnym przykładem jest tenisista Rafa Nadal, który zawsze wyróżniał się swoją siłą psychiczną. Nic więc dziwnego, że jego akademia tenisowa zawiera plan przygotowania mentalnego dla studentów. Sport poprawia nasze zdrowie psychiczne, a umysł poprawia nasze wyniki sportowe. Związek, którego nie można ignorować, ale trzeba nad nim pracować i go pielęgnować.