Niewątpliwie bardzo wielu osobom karate kojarzy się jedynie z bardzo trudną sztuką walki, która wymaga wielu lat treningów, by móc ją w pewnym stopniu opanować. Oczywiście w pewnym sensie jest to prawda, gdyż treningi karate są bardzo wymagające, wymagają ogromnego zaangażowania oraz regularności. Tak naprawdę, trenując karate, nie możemy oczekiwać, że w bardzo krótkim czasie opanujemy całą technikę. Należy jednak pamiętać o wiesz o tym, że karate to nie tylko sztuka walki, ale również sport. Istotne jest to, że karate to dyscyplina ogólnorozwojowa, a także coraz więcej osób, bez względu na wiek i płeć, decyduje się na rozpoczęcie tego typu treningów. Jednak na początku, warto byłoby się zastanowić nad tym, jak wyglądała historia karate. Czy tak naprawdę historia karate ma wpływ na to, jak je trenujemy? Zastanowimy się nad tym w dalszej części naszego tekstu.
Historia karate, czyli co warto o nim wiedzieć
Jak zapewne każdy z nas dobrze kojarzę, karate związany jest z Japonia, a dokładniej zostało stworzone na Okinawie. Aktualnie swoim zasięgiem obejmuje ono cały świat, a dodać również należy, że na chwilę obecną powstało aż ponad 100 różnych stylów karate. To, co jest również charakterystyczne dla tego sportu walki, to system stopni uczniowskich oraz mistrzowskich, który jednak odrębny jest w wielu organizacjach i stylach karate w, a dodać także należy, że stworzony on został na bazie judo.
Jak wiadomo, treningi karate odbywają się jedynie przy użyciu samego ciała oraz możliwości, jakie ona nam daje. Dzieje się tak z prostego powodu, gdyż jeżeli mielibyśmy skupić się na etymologii słowa „karate”, najprostszym tłumaczeniem byłoby określenie go jako „pusta ręka”.
Wśród informację ogólnych nie możemy pominąć faktu, że karate na przestrzeni setek lat ewoluowała. Oczywiście w wielu aspektach realna walka została zachowana, a nawet rozwinięta. Jednak niektóre style tej sztuki walki zmieniły swój charakter z utylitarnego systemu walki, czyli karate okinawskiego, na system psychofizycznego doskonalenia się. W tym momencie dodać należy, że karate, w całej swojej historii nierozerwalnie wiąże aktywność fizyczną z aspektami psychicznym i duchowymi. Historia karate jasno udowadnia nam to, że w trakcie treningów chodziło nie tylko o poprawienie swojej sprawności fizycznej, wypracowanie systemów samoobrony, ale także ogromne znaczenie miało samodoskonalenie się oraz praca nad własnym charakterem.
Dodać również należy, że aktualnie istnieją trzy podstawowe kierunki karate, a mianowicie jest to karate traktowane jako walka na śmierć i życie, karate uznawane za z elementami samoobrony, gdzie w większości stylów przeprowadza się zawody, a także karate jako wspomniany sposób psychofizycznego doskonalenia, które nie jest nastawione bezpośrednio ani na samoobronę, ani na rywalizację, ale jednak pozostaje zachowany tutaj system postaw oraz ruchów.
W związku z tym, że karate upowszechniło się jako amatorski sport, postanowiono w większości stylów wykształcić szczegółową hierarchię otrzymywanych stopni, co ma za zadanie motywowania do dalszych ćwiczeń i tym samym rozwoju.
Korzyści płynące z treningu karate
Treningi karate niosą za sobą wiele ogólnorozwojowych korzyści dla całego naszego organizmu. Karate, podobnie jak każda aktywność fizyczna, jest niezwykle ważne i pomaga nam rozładować codzienne napięcie, a także doskonalić swój charakter. Treningi karate niewątpliwie wiążą się z samo dyscypliną, a także wspomagają rozwój osobowościowy osób trenujących. Warto również dodać, że treningi karate angażują niemal wszystkie partie mięśni ciała, w tym także mięśni stóp. Niewątpliwie, by osiągnąć stopień mistrzowski w karate, należy treningi rozpocząć odpowiednio wcześnie, dlatego też coraz więcej rodziców na tego typu aktywność fizyczna zapisuje już trzyletnie dzieci, które doskonale realizują się w tej sztuce walki i sporty walki. Jednak z powodzeniem karate może trenować każdy bez względu na wiek. Karate znacznie poprawia wydolność serca oraz płuc, a także wspomaga zachowanie równowagi, rozwój motoryki oraz w znaczącym stopniu wspomaga panowanie nad emocjami.